Czy szczepić się na grypę ?

Jeśli należysz do grupy o zwiększonym ryzyku wystąpienia powikłań pogrypowych to z pewnością tak. Najbardziej narażeni na powikłania pogrypowe są ludzie przewlekle chorzy na choroby układu krążenia, układu oddechowego, cukrzycę, mukowiscydozę, niedokrwistość, niewydolność nerek a także osoby po 65 roku życia oraz wykonujące zawody medyczne. Warto rozważyć jeszcze inny aspekt szczepień, jeśli masz w domu kogoś z grupy ryzyka ciężkich powikłań grypy np. babcię która niemal nie wychodzi z domu to możesz ją zarazić grypą narażając na niebezpieczeństwo. Dlatego zalecane są tzw szczepienia kokonowe czyli dla osób z otoczenia przewlekle chorego pacjenta.

Czy szczepionka p. grypie zawiera rtęć?

Żaden z dostępnych na Polskim rynku preparatów szczepionek p. grypowych nie zawiera rtęci.

Kiedy się szczepić?

Najlepiej na początku sezony infekcyjnego czyli w naszym klimacie na początku jesieni. Preparaty szczepionek przygotowywane są na dany sezon ze szczepów które będą dominowały w sezonie. Szczepionki są dostępne przeważnie od wrześni ale szczepienie w trakcie sezonu grypowego którego szczyt przypada najczęściej w styczniu również przynosi korzyści.

Czy szczepienie uchroni mnie przed grypą?

Skuteczność szczepienia oceniana jest na ok. 90 % ale w niektórych grupach pacjentów może być dużo niższa. Nawet jeśli zachorujesz na grypę jej przebieg będzie dużo lżejszy. W sezonie infekcyjnym może dojść do infekcji spowodowanej przez inne „niegrypowe” wirusy powodujące infekcje dróg oddechowych. Infekcje tymi wirusami przeważnie nie są groźne dla życia człowieka.

Jak mogę się zarazić grypą?

Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową czyli przez wydzielinę dróg oddechowych wydalaną w trakcie kaszlu czy kichania, ale należy pamiętać że wirusy grypy mogą przetrwać na banknotach nawet 3 dni.

Szczepionki przeciw grypie stosuje się w celu zapobiegania grypie, szczególnie u osób o zwiększonym ryzyku wystąpienia powikłań pogrypowych (przewlekle chorzy, np. na choroby układu krążenia, cukrzycę, mukowiscydozę, choroby układu oddechowego, niewydolność nerek, niedokrwistość, a także osoby po 50. roku życia oraz osoby, u których występuje zwiększone ryzyko zachorowania ze względu na wykonywany zawód [np. personel medyczny]). Szczepienie jest także zalecane u wszystkich osób po 6. miesiącu życia w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa zachorowania na grypę. Szczepienia wykonuje się zgodnie z oficjalnymi zaleceniami, zwykle w okresie jesiennym przed okresem wzmożonych zachorowań na grypę, jednak wskazane jest również szczepienie podczas sezonu zachorowań. Do szczepienia kwalifikuje lekarz.

specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog
Krzysztof Sudoł